Koncerter 2021

Tirsdag den 17. august kl. 19.30

Ansgarskirken, Ansgarvej 15, Øster Jølby, 7950 Erslev

Love and Life from the Mediterranean and Beyond
Musik fra fire århundreder
Aleksandra Dzenisenia, Sara Taboada

KØB BILLET


Onsdag den 18. august kl. 19.30

Klitmøller Kirke, Vangvej 8, 7700 Thisted

Love and Life from the Mediterranean and Beyond
Musik fra fire århundreder
Aleksandra Dzenisenia, Sara Taboada

KØB BILLET


Torsdag den 19. august kl. 9.00 - 12.00
Fredag den 20. august kl. 9.00 - 12.00

Bakkegaarden, Bakkegaardsvej 4, 7742 Vesløs

     Åbne prøver


Torsdag den 19. august kl. 19.30

Thisted Musikteater, Håndværkertorv 1, 7700 Thisted
   
     Koncert for medlemmer og andre inviterede


Fredag den 20. august kl. 19.30

Tømmerby Kirke, Kærupvej 51, Bjerget, 7741 Frøstrup

Richard Strauss (1864-1947)
Variationer over en Folkesang fra Bayern
Manuel Maria De Almeida-Ferrer, Lucas Blekeberg, Joan Rochet Piñol

Vagn Holmboe (1909-96)
Gioco, op. 155
Lucie Krotilová, Jungmin Lim, Clara Abel

Jean Sibelius (1865-1957)
Strygetrio i g-mol
Manuel Maria De Almeida-Ferrer, Lucas Blekeberg, Joan Rochet Piñol

Anders Brødsgaard (f. 1955)
Trio i to afdelinger, Komponeret til festivalen
Agitato
Lucie Krotilová, Jungmin Lim, Clara Abel
Calmo
Manuel Maria De Almeida-Ferrer, Lucas Blekeberg, Joan Rochet Piñol

Franz Schubert (1797-1828)     
Trio i Bb, D 471
Lucie Krotilová, Jungmin Lim, Clara Abel

 

KØB BILLET>


Lørdag den 21. august kl. 15.00

Kirsten Kjær Museet, Langvadvej 64, 7741 Frøstrup

Niels W. Gade (1817-90)
Klavertrio i F-dur, op. 42
Juliette Greer, Zuzanna Sosnowska, Daniel Blumenthal

Paul Schoenfield (f. 1947)
Trio
Thibaud Tupinier, Ayin Son, Daniel Blumenthal

Dmitrij Sjostakovitj (1906-75)
Klaverkvintet i g-mol, op. 57
Rannveig Marta Sarc, Jeremy Lap Hei Hao, Madison Marshall, Megan Yip, Maddalena Giacopuzzi

KØB BILLET >    


Søndag den 22. august kl. 15.00

Skive Musikskole, Klassisk sal, Asylgade 5, 7800 Skive

Joseph Haydn (1732-1809)
Fløjtekvartet, op. 5, Hob. II
Craig Goodman, Annette von Hehn, Tony Nys, Alexander Gebert

Claude Debussy (1862-1918)
Afternoon of a faune
Craig Goodman, Tony Nys, Daniel Blumenthal

Antonin Dvorák (1841-1904)
Klaverkvintet i A-dur,  op. 81, B. 155
Annette von Hehn, Juliette Greer, Tony Nys, Alexander Gebert, Daniel Blumenthal  

BESTIL BILLETTER HOS:    Torben Lassen, Tlf. 97511974 / 28735756, Mail: formand@skivekammermusikforening.dk


Søndag den 22. august kl. 15.00

Folkecenter for vedvarende energi, Kammersgaardsvej 16, 7760 Hurup

Love and Life from the Mediterranean and Beyond
Musik fra fire århundreder
Aleksandra Dzenisenia, Sara Taboada

KØB BILLET


Søndag den 22. august kl. 19.30

Thisted Kirke, Vestergade 3, 7700 Thisted

Richard Strauss (1864-1947)
Variationer over en Folkesang fra Bayern
Manuel Maria De Almeida-Ferrer, Lucas Blekeberg, Joan Rochet Piñol

Vagn Holmboe (1909-96)
Gioco, op. 155
Lucie Krotilová, Jungmin Lim, Clara Abel

Jean Sibelius (1865-1957)
Strygetrio i g-mol
Manuel Maria De Almeida-Ferrer, Lucas Blekeberg, Joan Rochet Piñol

Anders Brødsgaard (f. 1955)
Trio i to afdelinger, Komponeret til festivalen
Agitato
Lucie Krotilová, Jungmin Lim, Clara Abel
Calmo
Manuel Maria De Almeida-Ferrer, Lucas Blekeberg, Joan Rochet Piñol

Franz Schubert (1797-1828)      
Trio i Bb, D 471
Lucie Krotilová,  Jungmin Lim,  Clara Abel

  

KØB BILLET >    


Tirsdag den 24. august kl. 19.30

Vestervig Kirke, Klostergade 1, 7770 Vestervig

J.S. Bach (1685-1750)
Partita i a-mol for solo fløjte BWV 1013
Craig Goodman

Erwin Schulhoff (1894-1942)
Strygesekstet
Jeremy Lap Hei Hao, Juliette Greer, Madison Marshall, Jungmin Lim, Alexander Gebert, Clara Abel

Johannes Brahms (1833-97)
Strygesekstet i G-dur, Op. 36
Juliette Greer, Jeremy Lap Hei Hao, Jungmin Lim, Madison Marshall, Clara Abel, Alexander Gebert

KØB BILLET >    


Tirsdag den 24. august kl. 19.30

Viborg Musiksal, Gravene 25, 8800 Viborg      

Herman D. Koppel (1908-98)
Klaverkvintet, op. 57
Ayin Son, Annette von Hehn, Lucas Blekeberg, Megan Yip, Daniel Blumenthal

Joseph Haydn (1732-1809)
Strygekvartet i F-dur, op. 50, nr 5, Hob. III ;48, Dream
Annette von Hehn, Ayin Son, Lucas Blekeberg, Megan Yip

Johannes Brahms (1833-97)
Trio i c-mol, op. 101
Lucie Krotilová, Joan Rochet Piñol, Maddalena Giacopuzzi

BESTIL BILLETTER HOS: Henrik Holm, Tlf.: 23203091, Mail: hholm@live.dk

 


Onsdag den 25. august kl. 19.30

Thisted Musikteater, Håndværkertorv 1, 7700 Thisted  

Herman D. Koppel (1908-98)
Klaverkvintet, op. 57
Ayin Son, Annette von Hehn, Lucas Blekeberg, Megan Yip, Daniel Blumenthal

Joseph Haydn (1732-1809)
Strygekvartet i F-dur, op. 50, nr 5, Hob. III ;48, Dream
Annette von Hehn, Ayin Son, Lucas Blekeberg, Megan Yip

Johannes Brahms (1833-97)
Trio i c-mol, op. 101
Lucie Krotilová, Joan Rochet Piñol, Maddalena Giacopuzzi

KØB BILLET >    


Onsdag den 25. august kl. 19.30

Lemvig Gymnasium, Romvej 10, 7620 Lemvig
Arrangør: Lemvig Kirke  

W. A. Mozart (1756-91)
Strygekvartet nr. 17, op. 10 in Bb, KV 458, The Hunt
Manuel Maria De Almeida-Ferrer, Rannveig Marta Sarc, Tony Nys, Zuzanna Sosnowska

Johannes Brahms (1833-97)
Kvintet for klarinet og strygere i b-mol, op. 115
Thibaud Tupinier, Rannveig Marta Sarc, Manuel Maria De Almeida-Ferrer, Tony Nys, Zuzanna Sosnowska

BESTIL BILLETTER HOS:  Nina Davidsen, Tlf. 20359115, Mail: ninadavidsen@outlook.dk

 


Torsdag den 26. august kl. 19.30

Vorupør Kirke, Bredkærvej 1, Vorupør, 7700 Thisted

W. A. Mozart (1756-91)
Strygekvartet nr. 17, op. 10 in Bb, KV 458, The Hunt
Manuel Maria De Almeida-Ferrer, Rannveig Marta Sarc, Tony Nys, Zuzanna Sosnowska

Johannes Brahms (1833-97)
Kvintet for klarinet og strygere i b-mol, op. 115
Thibaud Tupinier, Rannveig Marta Sarc, Manuel Maria De Almeida-Ferrer, Tony Nys, Zuzanna Sosnowska

 

KØB BILLET >    


Torsdag den 26. august kl. 19.00

Musikhuset Dokkedal, Kystvej 224, Dokkedal, 9280 Storvorde

J.S. Bach (1685-1750)
Partita i a-mol for solo fløjte BWV 1013
Craig Goodman

Erwin Schulhoff (1894-1942)
Strygesekstet
Jeremy Lap Hei Hao, Juliette Greer, Madison Marshall, Jungmin Lim, Alexander Gebert, Clara Abel

Johannes Brahms (1833-97)
Strygesekstet i G-dur, Op. 36
Juliette Greer, Jeremy Lap Hei Hao, Jungmin Lim, Madison Marshall, Clara Abel, Alexander Gebert

BESTIL BILLETTER HOS: Bodil Bach, Tlf. 24633881, Mail: gerthassing@live.dk

 


Fredag den 27. august kl. 19.30

Musikværket, Gasværksvej 60, 7900 Nykøbing Mors

Niels W. Gade (1817-90)
Klavertrio i F-dur, op. 42
Juliette Greer, Zuzanna Sosnowska, Daniel Blumenthal

Paul Schoenfield (f. 1947)
Trio
Thibaud Tupinier, Ayin Son, Daniel Blumenthal

Dmitrij Sjostakovitj (1906-75)
Klaverkvintet i g-mol, op. 57
Rannveig Marta Sarc, Jeremy Lap Hei Hao, Madison Marshall, Megan Yip, Maddalena Giacopuzzi

KØB BILLET>

 


Lørdag den 28. august kl. 15.00

Kirsten Kjær Museet, Langvadvej 64, 7741 Frøstrup

Joseph Haydn (1732-1809)
Fløjtekvartet, op. 5, Hob. II
Craig Goodman, Annette von Hehn, Tony Nys, Alexander Gebert

Claude Debussy (1862-1918)
Afternoon of a faune
Craig Goodman, Tony Nys, Daniel Blumenthal

Antonin Dvorák (1841-1904)
Klaverkvintet i A-dur,  op. 81, B. 155
Annette von Hehn, Juliette Greer, Tony Nys, Alexander Gebert, Daniel Blumenthal  

 

KØB BILLET >    

 


Søndag den 29. august kl. 15.00

Thisted Musikteater, Håndværkertorv 1, 7700 Thisted  

Afslutningskoncert

W. A. Mozart (1756-91)
Kvartet i D-dur, K 285 for fløjte og strygetrio
Craig Goodman, Annette von Hehn, Tony Nys, Alexander Gebert

Joseph Suk (1874-1935)
Klavertrio I c-mol, op. 2
Lucie Krotilová, Joan Rochet Piñol, Maddalena Giacopuzzi

For at få alle festivalens musikere involveret, spilles ekstra kammermusikstykker, som først annonceres ved koncerten.
     

KØB BILLET >